• Welcome to Simple Machines Community Forum. Please login or sign up.

SMF Veritabanı Değiştirmede görülen Türkçe Karakter uyumsuzluğuna kesin ÇÖZÜM.!

Started by CİHAD_EHLİ, January 10, 2015, 10:32:22 AM

Previous topic - Next topic

CİHAD_EHLİ

Şimdiye değin SMF nin orijinal sitesinde dahi hiç bir yerde olmayan çözümü açıklıyacağım bunu araştırmam sonucu buldum kesinlikle Türkçe karakter uyumsuzluğunu ortadan kaldırmaktadır..
bildiğiniz üzere msqldumper sistemi ile yedek alınırken standart utf8 kullanır..oysa örneğin benim yedeğini aldığım veritabanımın dil kodlaması ise Latin5-ISO 8859-9 Turkish ben her 2 şekildede yedek aldım ve yükledim hepsindede Türkçe karakter bozukluğu oluştu..ama birden aklıma kullandığım hostun veritabanında kullandığı utf8mb4 kodlamasını gördüm ve o şekilde yeniden bu kodlama ile yedek aldım vede bu sistem yöntemi ile yükledim ve sonuç: sıfır Türkçe karater bozukluğu olduğunu gördüm.Yani kısaca yedek alınırken kullanılacak olan kodlama hostun veritabanında kullandığı kodlama ile yedek alınılmadığından Türkçe karakter bozuklukları oluşmaktadır.Forum açıldıktan sonra ilk etapta aşağıdakileri uygulayacağız.


1-özellikle settings.bak dosyasının ftpden mysol bilgileri ve smf tablo yapısının bilgilerini düzenliyelim zira önceki veritabanının bilgileri alındığı için.
2- Forumda görülebilecek olan gülümsemeleri düzenlemeye gidip gülümse kodlarındaki görülen düzenlemeyi yapalımki forum içerisinde konularda bazı kelimelerde gülümseme çıkmasın.
3- Sonra forumda yedek ile gelen bütün modlar tamamen kaldırılacak ve silinecek
4- Yüklemede görülebilecek  admin panelinde veritabanınızı örneğin bendeki gibi kullandığınız sistem 2.0.9 ama yinede 2.0.4 ugrade edilmesi gibi bir tavsiye yer alır..bence bu hata yedeği alınan datebase 2.0.4 olduğu ve kurulan smf sürümünün sürümünün güncel olup olmadığının tesbiti yapılmadığından sanki kullanılan sürümün daha eski olduğu algılanıp..sürümü 2.0.4 yükseltilmesi isteniyor,o halde yapacağımız bendeki hatada olduğu üzere smf sürümünün orijinal source ve packages kılasörlerinin hatada oluşan dosyalarının yenisi ile değiştirilmesi olmadığı takdirde kılasörlerin sıfırlarını ftp den atarak bu sorunun ortadan kalktığını gördüm.değişimde kesinlikle ftp den o dosyalar silinip tekrar yüklenmeli..zira değişim yapıldığı taktirde üzerinde olan bilgiler üzerine yazıldığından eski farklı kalıntılar durabilmektedir.

iştegörüldüğü üzere ben bu şekilde yaptım sıfır ve Türkçe karakter sorunu olmadan smf forumumu aktif hale getirdim umarım faydalı olmuştur alıntılarda mutlak Nick'im belirtilmelidir yoksa hakkımı helal etem biline..:)

KalpsizTR

peki yeni sürüme geçtikten sonra hata almaya başladık, bunun için ne yapabiliriz?

CİHAD_EHLİ

Quote from: KalpsizTR on February 14, 2015, 07:51:55 PM
peki yeni sürüme geçtikten sonra hata almaya başladık, bunun için ne yapabiliriz?
yeni sürüm derken beta smf 2.1 den kasıt ise zaten o beta olduğundan hata vermesi normal olabilir..onun için nihai sürüm çıkana kadar kurulması tavsiye edilmiyor..

Replikacep

ben okadar yedek alıp attım  daha bir gün sunucumda karekter hatası oldugunu görmedim bu olay sunucunuzla alakalı bir durum 


www.host.replikacep.com

host satışı yapmaktayım isteyene vds host satabilirim böyle sorunlar kesinlikle olmaz sunucumda


ⓜⓤⓡⓐⓣ

Ben bu hatayı her yaşadığımda DB den kaynaklandığını gördüm. Eski DB'i silip Yeni DB açtığında karşılaştırmayı otomatik olarak utf8_latin_ci yapıyor. bende utf8_general_ci olarak değiştiriyorum. tablolarıda utf8 yapıyorum sorun kalmıyor.Bu otomatik değişmesi hosttan hosta değişiyor sanırım. Bir önceki DB de böyle yaptım. Ondan öncesinde yedeği açıp türkçe karakterleri ansi kodlarıyla değiştiriyordum. yada TR karakterleri değiştiriyordum.

Advertisement: