Smf 2.0 RC1'nin Nesi Var ?

Started by Özgür, February 16, 2009, 07:14:03 PM

Previous topic - Next topic

Özgür

Çok gerekli mi gereksiz mi tartışılabilir ama, böyle bir döküman hazırlamanın şu aşamada insanların 2.0 RC1 sürümüne neden geçmeleri gerektiğini yada neden 1.1.8 de kalmaları gerektiğini anlamaları için gerekli olduğunu düşünüyorum..

Kullanıcılara yönelik olanlar ;

 • Ignore Boards ve ignore users var, yani kullanıcılarınız seçtikleri bölümlerden yeni iletilerden haberdar olmak istemeyebilirler, ve bu bölümlerde yeni konu ve mesajlar ne yeni mesajlarda görebilirler nede bölüme girince yanındaki "yeni" simgesini görmezler. Aynısını görmek istemedikleri üyelerin mesajları içinde yapabilirler. (anlatım bozukluğu var evet :) )
 • Drop-Down menü özelliği var, kullandığınız tema destekliyorsa ana menüde açılır menüler oluşturulabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra admin paneli ve profil alanında gereksiz bir sol menüye ihtiyacınız olmuyor.
 • Şimdi çok kullanıyor olmasada OPENID desteği var, yani sitenize üye olmak için kendi openid servisini kullanabiliyor kullanıcılarınız.
 • Özel gruplar oluşturabilir, bu gruplara kişileri moderatör ekleyebilir nasıl katılınabileceğini ayarlayabilirsiniz.
 • Özel mesajları etiketleme sistemi var, yani kişi kendine gelen özel mesajları arşivleyebiliyor, gruplara ayırabiliyor.
 • Üyelerinize doğum günü mailleri gönderebilirsiniz, admin panelinden seçeceğiniz mail kalıbıyla veya sizin yazacağınız kalıpla..
 • Custom Profile Field var, yani üyelerin sitenize özel profillerine yeni alanlar ekleyebiliyorsunuz, eklediğiniz "field"in ileti ekranında görüntülenip görüntülenemesini değiştirme iznini ve kimlerin görebileceğini ayarlayabiliyorsunuz.
 • Ücretli üyelik kontrolü var, yani üyeleriniz paypal kullanarak sitenize ücret ödeyebiliyor bağıştabulunabiliyor veya vip üyelik gibi şeyler oluşturabiliyorsunuz.
 • Wysing editör var, yani resmi kopyala yapıştır yapabiliyorsunuz, yada kopyaladığınız metin renkliyse aynı renkle aktarabiliyorsunuz.
Admin Paneli ;

 • Load Standart Language var, yani mod yüklenirken türkçe dosyalara eklenme yapılmamış bile modun dil değişkenlerini ingilizce dil dosyalarından alabiliyor.
 • İmzaları düzenleyebilirsiniz, yani imzalarda hangi bbc taglarının kullanılabileceğini, kaç link kaç resim olabileceğini, en fazla kaç satır olabileceğini ayarlayabilirsiniz.
 • Forum ile ilişkilendirilmiş Meta anahtar kelimeleri admin panelinden girebilirsiniz.
 • Bölüm yönlendirme var, yani istediğiniz kategoriyi istediğiniz web adresine yönlendirebilirsiniz.
 • Forum bakımı tamamen yeni, istediğiniz gibi gün içerisinde forumun kendi kendine bakım yapmasını, ileti sayısını tekrar saymasını veya aktif olmayan kullanıcıları temizlemesini sağlayabilirsiniz. (ki bence en büyük artılarından biri budur..)
 • Dil dosyalarını admin panelinden düzenleyebilirsiniz.
 • Arama motoru kayıtlarını tutabilir, hangi botun ne kadar forumunuzda durduğunu kaç defa geldiğini nereleri gezdiğini görebilirsiniz.
 • Admin panelinde arama özelliği mevcut, yani örneğin bir mod yüklediniz menüden bulamadınız xxx yazıp aratarak menüyü bulabiliyorsunuz.
 • Spam koruması var, isterseniz üyeler üye olurken sorduğunuz sorulara cevap vermek zorunda olabiliyorlar, ve yine isterseniz eklediğiniz özel profil alanlarının doldurulmasını zorunlu yapabiliyorsunuz.
 • Kurulan modlar sadece default temaya kurulsada, eğer yapılan değişim temanıza uygunsa temanızada yapılıyor.
 • Mailleri sıraya koyarak sunucuza yük olmasını engelliyor.
 • Moderasyon merkezi ve İleti moderasyonu var, yani istediğiniz grupların iletilerinin onaylandıktan sonra görünmesini sağlayabiliyorsunuz, üyelere uyarı verebiliyorsunuz, istediğiniz üyeleri moderatör ekibine bunu izleyin diye gösterebiliyorsunuz.
 • Konuları toplu olarak bir bölümden diğerine taşıyabilirsiniz
 • Database sistemi olarak PostgreSQL ve SQLite i de destekliyor.
 • Dosya bazlı önbellekleme sistemi var, daha hızlı daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor forumunuzun.
 • Arama index'i oluşturabiliyorsunuz, böylece basit kelime ve kelime gruplarında arama sonucun sanieler içerisinde gösteriliyor.
Görünüm olarak

 • Tamamen css3 uyumlu bir default temaya sahip.
 • Css etiketleri her bölüm için ve her alan için mevcut, bir klasör içinde toplanmış halde. Daha kişiselleştirilebilir bir yapıya sahip.
 • Arama motoru dostu bir yapısı var, tableler yerine divler kullanılması sadece arama motoru değil browser içinde kolaylık sağlıyor, zira bazı tarayıcılar tablonun tamanı ekrana yazılmadan alttaki tabloya geçmiyor, kullanıcı sayfa yüklenene kadar son mesajı göremiyor kısaca..
 • Ayrıca SMF 2.0 RC2 tamamen yeni bir temayla geliyor.
Tema hakkında daha fazla bilgi için ; Smf 2.0 RC2 yeni temayla geliyor!!

Eğer eksikleri olduğunu düşünüyorsanız siz ekleyin dökümanı güncel tutalım. Benim aklıma gelenler ve ingilizce bölümde smf2 hakkındaki bilgilerden topladıklarım bunlar.

"Smf 2 için arama motoru dostu bir site nasıl oluşturulur?"


PrettyUrls : Adından da anlaşılacağı gibi, linklerin güzelleşmesini sağlar. Pek çok seo makalesinde söylendiği gibi urllerde anahtar kelimelerin bulunması google için size katkı sağlar. Pretty-Urls bunu yapabilmenizi sağlıyor. Daha ayrıntılı bilgi için Pretty URLs! hakkında bilgi ve nasıl kurulur? başlığına bakabilirsiniz.

Sitemap : Sitemap, google webmaster toolsa tanıtabileceğiniz bir xml site haritasının yanında action=sitemap şeklinde birde tüm konularınızın listelendiği bir sayfanızın olmasını sağlar.

SMF Canonical Tag : Yinelenen sayfaların tek bir adresinin googleda olmasını sizin sağlamanız için üretilmiş bir html etiketidir.
detaylı bilgi için : Canonical Link" Elemanı



Döküman bana aittir, lütfen paylaşacaksanız kaynak olarak burayı gösterin.
Birde mod arkadaşlar dökümantasyona taşınsın diye bir amacım yok ama taşınacak olursa birkaç gün burda durması daha sağlıklı olacaktır.
So Long

♀φ®♪└┘δ

 Özgür   güzel bir  konu  olmuş.Eminim  çoğu   arkadaşın  aklı hala karışık  2.0  a geçme konusunda. Bende  sitemin  birisinde  daha önce 2.0 b4  e geçmiştim, geçişte bazı  sorunlar olmuştu (seodan dolayı)  onun  için diğer  siteler için şuan biraz daha bekleyeyim  diyorum. Tabi  2.0  a  uygun  temaların  ve modifikasyonların da  artmasını  bekliyorum, Harzem  dilberi  2.0  a  göre  ayarlayacaktı   galiba  bir de  onu  bekliyorum :) 

2.0 ın güzel  özellikleri  var özellikle  arama  motorları  için  daha  uyumlu  olması, aramamotoru  kaydı tutması, gelişmiş profil, mesaj  editörü   gibi...

Bu  arada    şu  3. maddedeki openid  meselesini biraz  açarmısın ?

Özgür

Yorumun için teşekkür ederim.

Basitçe şöyle açıklayabilirim. Senin bir hesabın var, bu hesabı kullanarak sitelere yeni profil alanı oluşturmadan ve hesap açmadan openid ni kullanarak kayıt yaptırabiliyorsun. Email aktivasyonu vesair gerekmeden sadece openid hesabından siteye yetki vererek yapıyorsun bunu. Böyle birşeyin varolmasının sebebi ; webte 54654654654 tane site var, her foruma tek tek kaydolmak herbiri için tonlarca profil oluşturmak email aktivasyonu yapmak insanlara artık zor geliyor..



Detaylı açıklamaysa şöyle ;

OpenID farklı sitelerde kullanılan birden fazla farklı kullanıcı isimleri ortadan kaldırır, internet kullanımınızı kolaylaştırır. OpenID servis sağlayıcısı seçerek ihtiyaçlarınızı en iyi ve en önemlisi en güvenilir şekilde elde edersiniz. Aynı zamanda herhangbir OpenID servis sağlayıcısı değiştirmeniz OpenID 'nizin değişeceği anlamına da gelmez, sabit kalır. Özellikle OpenID teknolojisi özel ya da paralı değildir, tamamen ücretsiz olması en önemli özelliğidir. İş dünyası için, OpenID düşük hesap ve şifre yönetimi ücreti demektir. Bilgisayar delileri için, OpenID açıktır, dağıtılmıştır, ücretsiz merkezi kullanıcı dijital kimlik çerçevesindedir. OpenID varolan internet teknolojisi (URI, HTTP, SSL, Diffie-Hellman) avantajlarını içerir ve insanların bloglarında, profil sayfalarında olduğu gibi kendileri için oluşturdukları kimlikleri göz önünde bulundurur. OpenID ile kullanıcı adınızla girdiğiniz bir siteden OpenID sistemini destekleyen herhangi bir başka siteye kolaylıkla bağlanabilirsiniz. OpenID hala benimsenme safhasında ve daha popüler hale geliyor. AOL, Microsoft, Sun, Novell gibi büyük orgaizasyonlar OpenID kullanıcıları kabul etmeye ve şart koşmaya başlıyorlar. Bugün yaklaşık 160 milyon OpenID kullanıcısı ve 10 bin OpenID sistemini destekleyen site mevcut durumda.

OpenID bir tekil dağıtılmış giriş sistemidir. OpenID ile uyumlu siteleri kullanmak, internet kullanıcıları kullanıcı adı ve şifre gibi geleneksel onaylama işlemlerini hatırlamalarına gerek duymayacakları anlamına gelir.
Onun yerine, kullanıcılar sadece bir önceki websiteden OpenID Kimlik sağlayıcısıyla (IdP) giriş yapmaları yeterlidir. Böylece kullanıcılar başka bir siteye giriş yaparken yeniden farklı bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak zorunda
kalmazlar. OpenID oluşturulduğundan beri,herhangi bir internet sitesi kullanıcıların giriş yapabilmeleri için OpenID yazılımını kullanabilir. OpenID sistemi farklı web site - farklı kullanıcı bilgilerinden
kaynaklanan sorunları çözek için geliştirilmiştir.OpenID büyük web siteleri tarafından gittikçe artarak benimseniyor,
Yahoo, AOL, ve Orange gibi organizasyonlar sağlayıcı olarak görev alıyor. Ayrıca Firefox3 de yüksek öncelik verilerek birleştirilmiş  OpenID desteği vardır ve OpenID , Windows CardSpace ile birlikte kullanılabilmektedir.

http://www.openid.web.tr/openid-bilgi-bankasi/openid-nedir/
So Long

Yağız...

Gerçekten güzel bir döküman olmuş.

RC2'de yeni tema gelecek onuda eklersen iyi olur :)

Özgür

#4
Şimdi okula gideceğim döndüğümde o duyuruyuda türkçeye çevirmeyi düşünüyorum o zaman link vererek eklerim daha güzel olur (=

Edit : Smf 2.0 RC2 yeni temayla geliyor!!
So Long

Paragaya

Güzel bir döküman  bu konuda taşınmalı Smf 2.0 RC2 yeni temayla geliyor!!
Geri Döndüm :D...... :)

Tp.Net Turkish Moderator... ;)

bycn*

#6
Güzel Bir Döküman Ellerine Sağlık Özgür

2.0 RC1 e Geçince index Kaybetme Olasığı Nedir

SoNSuZLuKC

Quote from: ´Can on February 17, 2009, 11:55:37 AM
Güzel Bir Döküman Ellerine Sağlık Özgür

2.0 RC1 e Geçince index Kaybetme Olasığı Nedir

index kaybetme diye birsey yok ;)

Özgür

seo4smf kullanıyorsanız prettyurl ve onun eklerini kurmanız gerekecek. Başka index kaybetme gibi bir sorunu yok=)
So Long

Antes

Quote from: Özgür´ on February 16, 2009, 09:20:59 PM
Yorumun için teşekkür ederim.

Basitçe şöyle açıklayabilirim. Senin bir hesabın var, bu hesabı kullanarak sitelere yeni profil alanı oluşturmadan ve hesap açmadan openid ni kullanarak kayıt yaptırabiliyorsun. Email aktivasyonu vesair gerekmeden sadece openid hesabından siteye yetki vererek yapıyorsun bunu. Böyle birşeyin varolmasının sebebi ; webte 54654654654 tane site var, her foruma tek tek kaydolmak herbiri için tonlarca profil oluşturmak email aktivasyonu yapmak insanlara artık zor geliyor..



Detaylı açıklamaysa şöyle ;

OpenID farklı sitelerde kullanılan birden fazla farklı kullanıcı isimleri ortadan kaldırır, internet kullanımınızı kolaylaştırır. OpenID servis sağlayıcısı seçerek ihtiyaçlarınızı en iyi ve en önemlisi en güvenilir şekilde elde edersiniz. Aynı zamanda herhangbir OpenID servis sağlayıcısı değiştirmeniz OpenID 'nizin değişeceği anlamına da gelmez, sabit kalır. Özellikle OpenID teknolojisi özel ya da paralı değildir, tamamen ücretsiz olması en önemli özelliğidir. İş dünyası için, OpenID düşük hesap ve şifre yönetimi ücreti demektir. Bilgisayar delileri için, OpenID açıktır, dağıtılmıştır, ücretsiz merkezi kullanıcı dijital kimlik çerçevesindedir. OpenID varolan internet teknolojisi (URI, HTTP, SSL, Diffie-Hellman) avantajlarını içerir ve insanların bloglarında, profil sayfalarında olduğu gibi kendileri için oluşturdukları kimlikleri göz önünde bulundurur. OpenID ile kullanıcı adınızla girdiğiniz bir siteden OpenID sistemini destekleyen herhangi bir başka siteye kolaylıkla bağlanabilirsiniz. OpenID hala benimsenme safhasında ve daha popüler hale geliyor. AOL, Microsoft, Sun, Novell gibi büyük orgaizasyonlar OpenID kullanıcıları kabul etmeye ve şart koşmaya başlıyorlar. Bugün yaklaşık 160 milyon OpenID kullanıcısı ve 10 bin OpenID sistemini destekleyen site mevcut durumda.

OpenID bir tekil dağıtılmış giriş sistemidir. OpenID ile uyumlu siteleri kullanmak, internet kullanıcıları kullanıcı adı ve şifre gibi geleneksel onaylama işlemlerini hatırlamalarına gerek duymayacakları anlamına gelir.
Onun yerine, kullanıcılar sadece bir önceki websiteden OpenID Kimlik sağlayıcısıyla (IdP) giriş yapmaları yeterlidir. Böylece kullanıcılar başka bir siteye giriş yaparken yeniden farklı bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak zorunda
kalmazlar. OpenID oluşturulduğundan beri,herhangi bir internet sitesi kullanıcıların giriş yapabilmeleri için OpenID yazılımını kullanabilir. OpenID sistemi farklı web site - farklı kullanıcı bilgilerinden
kaynaklanan sorunları çözek için geliştirilmiştir.OpenID büyük web siteleri tarafından gittikçe artarak benimseniyor,
Yahoo, AOL, ve Orange gibi organizasyonlar sağlayıcı olarak görev alıyor. Ayrıca Firefox3 de yüksek öncelik verilerek birleştirilmiş  OpenID desteği vardır ve OpenID , Windows CardSpace ile birlikte kullanılabilmektedir.

http://www.openid.web.tr/openid-bilgi-bankasi/openid-nedir/

Yani bu OpenID 1 kere üye ol her yere üye ol gibi bi şey olmuş oluyo :) Güzelmiş denemek lazım ;)

Yararlı bir döküman olmuş ama RC2 'nin haberlerini vermeniz yararlı olmamış çünkü bu Döküman RC1 hakkında :)

Yağız...

Vaay Gnoll sen buralara uğrar mıydın ya :D

RC2 hakkında henüz bir bilgimiz yok. Sadece yeni tema gelecek onu biliyoruz.

Keen63

Ben Kurdum Sildim Yazilair az acayip geliyordu Alismisim 1.1.x Bu yüzden onu Kurdum.. Özelikle Süper Özgür Kardesimiz acik ve guzel Bir sekilde Yazmis ellerine saglik.. Peki Simdi 1.1.8 den Acaba  2.0 Rc1 Gecelim mi! Ayri Bir konu Acmama gerek Yok Bence.. Tavsiye Ediyorsunuz.. Acaba Top10 Gibi Ufak defek Modifikasyonlar Rc1 de Gecerlimi?
Yapim Asamasinda

⋙ طγ طµяķaγ

güzel bir makale ama tam sürüm çıkana kadar  geçmeyi düşünmüyorum

intFUSE

Eline sağlık Özgür çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir döküman olmuş teşekkürler :)

darkblack323

peki diyelim beğenmedik 1.1.8 e veri kaybetmeden dönebiliyor muyuz? bir de hali hazırdaki temamızın 2.0 a uyumlu olup olmadığını nasıl anlarız?

Yağız...

Quotepeki diyelim beğenmedik 1.1.8 e veri kaybetmeden dönebiliyor muyuz?
Eğer 2.0 sürümüne geçmeden önce yedek alırsanız, evet.
Quotebir de hali hazırdaki temamızın 2.0 a uyumlu olup olmadığını nasıl anlarız?
Eğer Tema Site'den indirdiyseniz, tema sayfasında yazar.

boral

1.1.8 den 2.0 a nasıl geçiş yapılır?

sproraty

1.1.8 e dönmek için DB yedeğim yok. FTP yedeğim var. dönebilir miyim?
sorularımda test olarak siteye baglanmak için ::  kullanıcı adı : deneme  şifre : deneme

umutcu

2.0 rc1 de tema ile ilgili bir sorunlarım var.
1. tema ayarlarını yapıyorum ama değişikliklerimi kabul etmiyor.
2. yeni tema yükledim ama, tema seçim listesinde göremiyorum.
1.1.8 den geçiş yapmıştım. geride dönemiyorum. hataları oldukça fazla yada upgrade yaparken uyumsuzluk yaratıyor.

yardımlarınızı bekliyorum.  teşekkürler

Yağız...

Muhtemelen siz bir hata yapmış olmalısınız. Yüklediğiniz temanın adresini alabilir miyim?

Advertisement: