News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

UTF-8 Dil Desteği Nedir?

Started by Harzem, August 27, 2006, 08:46:28 AM

Previous topic - Next topic

Harzem

Utf 8 Smf 2.1 ile zorunlu hale gelmiştir. 2.x.x sürümleri için her bir dilin utf 8 seçmesini kesinlikle öneriyoruz.

Eski konu :

UTF-8 dil desteği, 1.1 RC3 ile birlikte çıkan yeni bir özelliktir. İngilizcede olmayan karakterlerin veritabanına kayıt edilmesi yöntemi ile ilgilidir. SMF'yi bazı diğer yazılımlarla entegre ederken ihtiyacınız olabilir.

Çok fazla ayrıntıya inmeyeceğim. Söyleyeceğim en önemli şey şu:

UTF-8'e özellikle ihtiyacınız yoksa UTF-8 kullanmayın!

UTF-8'e ihtiyacınız olup olmadığını, veya ne zaman ihtiyacınız olacağını bilmiyorsanız, zaten ihtiyacınız yok demektir.

_TuRKuaZ_

Keşkee bu kısa ve öz açıklamayı bi kaç gün önce yapsaydınız sırf bu yüzden canim forumu silip tekrardan kurmak zorunda kaldım :)

4LP3RUZ1

ben de bir ekleme yapayım, eğer ilk kez SMF kuruyorsanız ve 1.1RC3 kuracaksanız UTF-8 seçmenizde fayda var, daha sonra Türkçe karakter problemleri ile karşılaşmamanız bakımından.
Frozen frogs are back :(

Harzem

Quote from: alperuzi on August 29, 2006, 01:42:50 AM
ben de bir ekleme yapayım, eğer ilk kez SMF kuruyorsanız ve 1.1RC3 kuracaksanız UTF-8 seçmenizde fayda var, daha sonra Türkçe karakter problemleri ile karşılaşmamanız bakımından.

Ama DEV'lerden biri, zorunlu olmadıkça UTF-8 kullanmayın dedi ::)

4LP3RUZ1

daha yeni olduğu için öyle demiştir, ancak beta sürüm kullanmaktaki amaç ta en son yenilikleri takip etmek olduğu için ben kullanırım :D
Frozen frogs are back :(

denislici

malesef burdaki arkadaslardan hicbiri utf8 kullanamayacak simdilik...çunku karakter hatasi veriyor yani eski mesajlar utf8'e çevirilmiyor yada ben çeviremedim...  ancak sifir forum kuranlar kullanabilir
Love the Creature for Creator's sake. (English)
Duje Krijesen per hire te Krijuesit. (Albanian)
Yaradılan'ı sev Yaradan'dan ötürü. (Turkish)
Ami la Creatura per ce la creato il Creatore. (Italian)

SoNSuZLuKC

Sıfırda kurulumda oluyor utf ye ceviriyim derken forum uctu karakter hatalarından ve düzelmiyor
yedeği aldım ama sonuç vermiyor bir moderatörün acil yardımına ihtiyacım var yedek beklemede yosa forumu acamayacağım yeniden yada sıfırdan başlıcam
ilgilenen olursa sevinirim

Gerek kalmadı. Forumu geri getirdim. Teşekkürler.

BesTCooL

Forumu ingilizceye alınca benim kategorilerin isimleri şaşıyor bundan yapar mı?

cyberjack

Ayrıca bende bir not yazayım. MKPortal kullanmak istiyorsanız UFT ile kurulum yapmayın hele de zaten kullanıyorsanız asla çevirmeyin yoksa portalınızda dil problemi yaşarsınız forum site içerisinde iklen.

melih86

utf 8 kullandım artık sitem türkçe çalışmıyor.........kimse yüklemesin...

denislici

evet HarzeM abimiz kirmizi bir yaziyla ilk mesajin basinda soyle bi yazi yazsan iyi olur bence :

utf8 dilini sadece yeni forum kuracak arkadaslar kullansin...upgrade yapacaklar degil...

ayrica developerlara da bildirsen kotu olmaz, eski mesajlar uf8'e çevirilmiyor diye !!!! yenilerde sorun yok ama eskiler malesef çevirilmiyor...  ben bu konuyu actim devlerde ama malesef sakalimiz yok ki ... :D :D
Love the Creature for Creator's sake. (English)
Duje Krijesen per hire te Krijuesit. (Albanian)
Yaradılan'ı sev Yaradan'dan ötürü. (Turkish)
Ami la Creatura per ce la creato il Creatore. (Italian)

BesTCooL

nereye acdın usta bız de UP layalım orayı.....

melih86

arkadaşlar ben yeni bi site kurdum ancak önceki sitemdeki msjların üzerine ayrıca utf-8 yükledim ve eski msjlarım bozuldu bu nedenle eski sitenize utf-8 asla  yapmayın derim   ayrıca bu işten iyi anlayan biri bana bu utf-8den nasıl geri dönebileceğimi anlatsın lütfen yoksa 4000   konu   telef olacak.......

troy_achilles

üzgünüm arkadaşım
denemediğim hiç bişey kalmadı ;
maalesef :( yapacak bişey yok ..

arkadaşlar tek kelime ;
kullanmayınız utf-8 i ....

herkesin site göçüyo size tavsiyem
boş bir hostta deneyin ,
Ben mesela x sitem var onda denemedim bedelsiz bir host ta denedim
karakter problemi ortaya çıktı
siteyi komple silip yeni baştan kurmama rağmen smf yi
halen karakterler düzelmedi.
Bence boş bir forum da ilk uygulamaları uygulayıp eğer olumlu ise
normal işleyen sitenize uygulayın .
Sürçi lisan ettiysek
haddimizi aştıksak özürlerimizi kabul edin sayın arkadaşlar .
Emeklerinize yazık olmasın diye biraz fikirlerimi sölemek istedim.,
Teşekkürler

kaanfakili

UTF-8 kullanıp kullanmadığımı bilmiyorum. Forum'da diller gayet normal çıkıyor. Fakat kullanıcıya giden e-postalarda karakter hatası sorunları yaşıyorum. Nasıl çözebilirim ?

Not: Güncelleme değil direk kurulum yaptım. 1.1 RC3. Teşekkürler
Dilimiz Kimliğimizdir! www.anadilim.org [nofollow]

Harzem

Bu sorun sadece hotmail'de mi oluyor?

kaanfakili

Hotmail'i denemedim. Squirrel (simgesi sincap) maillerde oluyor. Fakat aklıma gelmişken bir de hotmail'de deneyim. Sonucu yazarım.

kaanfakili

Hotmail'de de yine karakter hatası veriyor. Ne yapmam gerekli ?

Harzem

Şu sıralarda developer ekibinden çözüm bekliyorum o olaya.

kaanfakili

Tamam teşekkürler. ben de anlamadım. Şifremi unuttum deyince karakter hatası veriyor fakat bu konuyu gönder deyince vermiyor. İlginç.

Advertisement: