Objavljen SMF 1.1 RC3

Started by Bernard T., August 22, 2006, 10:51:13 AM

Previous topic - Next topic

Bernard T.

Iako su mnogi nagađali da će slijedeća verzija SMF biti 1.1 Gold (Final), SMF Developer Team nas je iznenadio sa 1.1 RC3 verzijom, no, to je zaista zadnja verzija prije finalne.

Novosti :

Na prvome mjestu je svakako dugo očekivana UTF8 podrška - više o njoj pročitajte ovdje.
Uz navedeno novosti su i :

  • Mnoga poboljšanja funkcije pretraživanja.
  • Dodana CAPTCHA opcija na registracijsku stranicu (ukjučujući audio podršku radi slijepih osoba).
  • Dodan AJAX indikator učitavanja radi prikaza da je upit prema serveru u tijeku.
  • Svi brojevi bi sada trebali poštovati postavke formatiranja brojeva.
  • Ispravljen bug gdje je cache naslova bio nesinkroniziran.
  • Poboljšana brzina kod premještanja/podjele tema.
  • Ispravljen problem kada su obavjesti moderatoru slane u krivom jeziku.
  • Mnoge izmjene za Orstio-ve mostove koje je kreirao za SMF.

Sigurnosna poboljšanja
Zaprimljena je prijava o bugu u PHP-u (neprikladno brisanje hash vrijednosti u zend_hash_del_key_or_index() funkciji), koja je predstavljala ranjivost SMF-a. U ovoj verziji je uklonjen taj problem. Požuruju se svi korisnici ranijih verzija SMF 1.1 da odmah nadograde.

Instalacija/Nadogradnja
Nadogradnja s Vaše postojeće SMF instalacije na posljednju verziju ne može biti jednostavnija, slijedite standardna uputstva nadogradnje pomoću upgrade.php.  Ali, ne zaboravite napravit backup!!  Nadogradnja  radi na svemu - od YaBB SE 1.5.5 pa sve do posljednje verzije SMF-a.  U Online Priručniku uvijek možete pročitati uputstva za instalaciju, nadogradnju, i mnogo više.

Korisnici sa velikim forumima
Svi korisnici koji nadograđuju sa verzija prije SMF 1.1 RC2 će profitirati zbog velikih optimizacija u strukturi tabela za logove radi smanjenja radnih opterećenja servera. No, da bi se ostvarila ta poboljšanja proces nadogradnjeima mnogo posla - što znači da će za forume sa više od 75.000 postova nadogradnja potrajati i nešto više vremena. Molimo Vas da to imate na umu prilikom nadogradnje - pokušajte nadogradnju vršiti u što slabije vrijeme. U većini slučajeva proces će potrajati oko jednog sata, ali moglo bi biti i slučajeva od nekoliko sati. Zapamtite, skripta ima timeout zaštitu i automatski započinje iznova - dakle, samo je pokrenite i ostavite da odradi svoj dio posla. Dodali smo "progress bar"-ove u skriptu za nadogradnju da bismo Vam pomogli prikazom kako stvari teku!

Upozorenje
Iako smo sigurni da ovo izdanje nema većih problema, želimo Vas podsjetiti da ovo još uvijek ne smatrate stabilnim softverom. Ne preporučamo korištenje ove verzije u "live" situacijama i ako Vam nije ugodno koristiti ovaj "Release Candidate", savjetujemo Vam da pričekate izdanje finalne verzije prije prelaska na 1.1 liniju.

Skinite SMF 1.1 Release Candidate 3

Hvala,
Simple Machines
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

eladio

moze u par koraka kako se upgrade radi  ???

da nebih nesto falio...  :-[


Mile

Quote from: eladio on August 22, 2006, 01:39:59 PM
moze u par koraka kako se upgrade radi  ???

da nebih nesto falio...  :-[

Ne mozes nista falit... Napravi uvijek na pocetku bilokakvih radova na forumu backup, ukljuci si za svaki slucaj onu opciju "Put the forum into maintenance mode during upgrade" ili na hrvatskom kako vec ide, zatim raspakiraj arhivu u folder gdje ti se nalazi forum, i onda pokreni upgrade.php... i to je to

Eh da... Nakon instalacije obrisi upgrade.php

Bernard T.

Quote from: eladio on August 22, 2006, 01:39:59 PM
moze u par koraka kako se upgrade radi  ???

Quote from: Bernard T. on August 22, 2006, 10:51:13 AM
... U Online Priručniku uvijek možete pročitati uputstva za instalaciju, nadogradnju

I bilo bi vrlo pohvalno ako netko može odvojiti malo vremena da prevede te dijelove i posta u naš FAQ dio sa savjetima. Ja sam trenutno prezaokupljen prevođenjem novih pojmova za RC3  ;)
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

zlocka

složeno
samo prijevod starih postova na jednoj temi je izgubilo dijakritičke znakove, kad postam novi post, onda se vide
dok je na onoj temi koja je defaultna sve u redu

Bernard T.

Quote from: zlocka on August 22, 2006, 09:08:06 PM
složeno
samo prijevod starih postova na jednoj temi je izgubilo dijakritičke znakove, kad postam novi post, onda se vide
dok je na onoj temi koja je defaultna sve u redu
Vjerojatno nije dobro namješten codepage te teme. Pretvarala si u UTF?
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

gost77

Instalirao sam sa 1.0.7 na 1.0.8 medjutim, ja ne vidim nista od poboljsanja. Gde i kako se pojavljuje ili aktivira CAPTCHA opcija.

zlocka

jesi instalirao mod captcha? aktivirao ga?

Bernard T.

Quote from: gost77 on August 23, 2006, 03:49:00 PM
Instalirao sam sa 1.0.7 na 1.0.8 ... Gde i kako se pojavljuje ili aktivira CAPTCHA opcija.

1.0.8 ne donosi CAPTCHA podršku već 1.1 RC3, moraš nadograditi na tu verziju.  ;)
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

gost77

Da li je moguce nadograditi sa 1.0.8 direktno na 1.1RC3
Da li skidam kompletni 1.1RC3, i gde ga posle uploadujem. Malo mi nije jasan FAQ na sajtu... ako moze samo ukratko makar na pp.
Hvala

Bernard T.

Quote from: gost77 on August 23, 2006, 08:04:43 PM
Da li je moguce nadograditi sa 1.0.8 direktno na 1.1RC3
Da li skidam kompletni 1.1RC3, i gde ga posle uploadujem.

Da, moguće je direktno sa bilo koje verzije.

Vodič za nadogradnju (Upgrade) je ovdje
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

immortalis

Evo i ja sam danas instalirao RC3, zapravo upgreadao sa 1.0.8 na RC3 i zadovoljan sam jako
Samo jedno pitanjce...
Dal ce ici hackovi/modovi sa RC2 na RC3??

eladio

Quote from: immortalis on August 31, 2006, 09:16:59 AM
Evo i ja sam danas instalirao RC3, zapravo upgreadao sa 1.0.8 na RC3 i zadovoljan sam jako
Samo jedno pitanjce...
Dal ce ici hackovi/modovi sa RC2 na RC3??

kako koji.. nece svi..

Mrgud

 :DPozdrav svima,
Pokušao sam nadograditi forum 1.0.8 na 1.1 RC3 ali ne i de i  ne ide baš od ruke ( u stvari ne kužim ) Srećom sam poslušao Bernardov savjet i skinuo kompletan forum sa sajta, tako da sam nakon kraha i silnih erora  vratio stari forum i sad je na sreću OK.
Molba: može li mi netko kome je to jednostavno, nadograditi forum na 1.1 RC3
Zahvalan do ...... :P

Bernard T.

://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

mariopazi

Quote from: Mrgud on October 10, 2006, 01:30:03 PM
Pozdrav,
1/ Vidio sam ja gore napisane upute za novu instalaciju foruma i po njima pokušao napraviti upgrade foruma..ali...!?
(u Administraciji postavite forum u Mod za Održavanje (Postavke poslužitelja / Staviti u Mod za Održavanje) Ta opcija kod mene ne radi..
Jer u administraciji foruma ta opcija je u mraku i vodi se kao zabranjena i poruka je ovakva...!!!??
(Ove postavke nemogu biti promijenjene zato što je Settings.php samo-čitljiv(read-only).2/ u browseru pokrenite http://www.vasadomena.tld/forum_direktorij/upgrade.php Ovaj dio generalno ne razumijem(kužim ovo da trebam upisati svoju domenu, ali koji brovser i gdje i što to nemam pojma???
3/ postavite CHMOD 755 (ili 777 ako vaš server tako zahtjeva) gdje da dođem do CHMOD-a??
Općenito mislim da su upute pisane za one koji i onako znaju sve to skupa a ne za one kojima stvarno treba pomoć. (ne pišem to kao kritiku) Mislim da je velika većina nas kojima bi pomogle tek stvarne upute korak po korak, i u tom smislu šaljem apel....!!!!!!!!!! :P ???


S čim si  digao skriptu smf foruma na server ?
Odgovor valjda s nekim Ftp klijentom ... s istim ako si na linux serveru podesi setings.php da bude otvoren za zapisivanje.. chmod 777 .

i sad kako vise citam ... vidim da ne znas sta je browser ???   ajme meni - nadji nekoga da ti uradi upgrade moj Mrgude.
Upute su pisane da ih stvarno moze laik razumijeti.


Excalibur!

Ajoj marpaz, nemoj ga napadati, i ti si se tako nekada pitao šta je to - eto, recimo ja prvu godinu dana rada s kompjuterom nisam znao čemu služi opcija "Paste", a sada kad se sjetim toga... :)))
Ovako Mrgud-e: Pokreni svoj FTP program s kojim si podigao (napravio upload) SMF foruma na server. Pronađi Settings.php datoteku, klikni na nju desnim klikom i FTP program će ti dati na izbor nekoliko opcija među kojim je i opcija Attributes ili CHMOD, odeberi je i u Permissions upiši broj 777. Ako ne koristiš FTP program, smjesta ga nabavi jer ćeš tako mnogo lakše moći upravljati svojim web stranicama, forumom, prebacivati datoteke i sl.
Usput, browser je Internet Explorer, Firefox, Opera ili bilo koji drugi s kojim surfaš po Internetu.

mariopazi

Excalibur prijatelju , ma ne napadam nego vidim da nije u stanju to napraviti - mislim na upgrade - zato mu kazem nek nadje nekog prijatelja da mu to časkom sredi

Excalibur!

Nek' se uči, što više grešaka napravi više će naučiti - ne ponašaj se očinski prema njemu... ;)

Excalibur!

Malo je čudno da ti se ništa ne dešava kad upišeš link na kojem se nalazi upgrade.php. Pogledaj u kojem folderu se nalazi datoteka pod imenom update.php. Naime, moguće je da je FTP program nije podigao na server - da, to se događa ponekad...

Advertisement: